Klíma fűtésre, megéri-e klímával fűteni?

A klímaberendezések gyors fejlődése lehetővé teszi, hogy ne csak hűtsük a levegőt a klímával, hanem már fűteni is tudjuk. A klímával való fűtés nagy kérdései közé tartozik, hogy megéri-e klímával fűteni? A kérdés egyértelműen igen, amennyiben kifejezetten fűtésre optimalizált klímát választunk.

A klímaberendezésekben a működési elv nagyon egyszerű. A gázok nagy nyomáson cseppfolyóssá válnak, míg, ha csökkentjük a nyomást, azaz párologni kezd a gáz egy pici szelepen keresztül a párologtatóba, akkor hűti a felületet, amelyen kicsapódik. Aztán az egész folyamat indul elölről, a gáz lecsapódik, lecsurog a kompresszorba amelyik összenyomja, és újra párologhat a szelepen keresztül. A klímaberendezés egyes részei hűlni fognak, a másik része pedig fűteni. Tehát nem az elektromos áram fűti a klímát, mint a villanyradiátoroknál, hanem a töltőgáz által felvett hőt adja le. Ez nyáron úgy néz ki, hogy a kültéri egység forró lesz, míg a beltéri egység jéghideg. Télen, ha fűtünk, akkor a kültéri egység lesz jéghideg, és a beltéri egység forró. Természetesen ez csak egy nagyon elnagyolt vázlata a működésnek, de ebből már érthető a folyamat.

klima-futesre

Hatásfok, hatékonyság

A rendszer jóságát a hőátadás, és az inverteres kompresszor minősége határozza meg. Minél jobb a rendszer annál nagyobb hatásfokkal tud működni. A hagyományos elektromos fűtésnél, 1kW áramfelvételből 1kW fűtési teljesítményt, hőenergiát tudunk kivenni. A korszerű, A+++ rendszereknél már akár ötszörösét is, azaz 1kW villamos áramból akár 5kW hőenergiát tudunk kinyerni, ami szép teljesítmény. Mivel a gáz zárt térben párolog, majd zárt térben válik cseppfolyóssá is, ezért a folyamat biztonságosnak, és környezetbarátnak tekinthető, szemben a szilárd tüzelőanyag fűtéssel, vagy a gázfűtéssel, amelyek elég komoly mennyiségű szennyeződést juttatnak a levegőbe.

Inverteres kompresszor

A kompresszor felel a gáz összenyomásáért, hogy újra cseppfolyós állapotba kerüljön, és ez a kompresszor veszi fel a legtöbb áramot a rendszerben. Ezért különféle találmányok és szabadalmak kerültek kifejlesztésre, hogy tudjuk a kompresszort minél olcsóbban, és jobb hatásfokkal üzemeltetni. A modern klímaberendezésekben nem csak a kompresszor inverteres, hanem a ventilátor motor is, amely a hőleadó felületről a hideget/meleget befújja a szoba légterébe.

Az energia megtakarítás egyik fő jellemzője, hogy szabályozhatóvá vált a kompresszor teljesítménye. Kivették a hagyományos szénkeféket a motorokból, és speciális processzorvezérlésű invertereket hoztak létre, amelyek akkora fordulatszámon dolgoznak, amekkora épp szükséges.

Ha a hagyományos on-off motorokat nézzük, akkor pl: ha hűteni kell a berendezést akkor bekapcsoljuk a kompresszort és az 100%-on elindul, majd 100%-on termel ameddig le nem áll, ekkor viszont 0% a teljesítménye. Ugyan így a fűtési rendszereknél, ha 22°C-ra akarok felfűteni egy szobát, akkor a fűtés folyamatosan 100%-on dolgozik, ameddig el nem érem a 24 °C-os hőmérsékletet, majd amikor lehűl a levegő 20 °C-ra, akkor a fűtés újra bekapcsol. Ennél a rendszernél nagy a hőmérsékleti működési tartomány, és nem túl gazdaságos a működtetés.

Az inverteres motor nem csak on-off módra képes, hanem folyamatosan tudja szabályozni a fordulatszámát, mindig csak annyi energiát fogyaszt amennyire éppen szükség van. A hőtartomány is 0,5 °C plusz/mínusz, tehát pontosabban képes tartani a helyiség hőmérsékletét, mint más fűtési rendszerek.

Ehhez viszont az szükséges, hogy fűtésre optimalizált klímát válasszunk.

Ugyanis ha fűtésre optimalizált klímát választunk, (hőszivattyút) akkor érjük el azt a hatásfokot, amely gazdaságossá teszi a klímával vagy hőszivattyúval történő fűtést, és ezzel akár 20%-os költségmegtakarítást is elérhetünk a hagyományos gázfűtéssel szemben.

A hőszivattyús fűtésre használt rendszerek kedvezményes tarifát kapnak az elektromos művektől, amely jelentős árengedményt ad, ilyen a Geo, illetve H díjszabás, tarifa. Tehát a rendszer beüzemelése után azonnal kedvezményes áron juthatunk áramhoz amely további rezsicsökkentést eredményez.

A fűtő klíma rendszerek másik előnye, hogy mivel egyre olcsóbbak lesznek a napelemek, ezért napelemes rendszer telepítésével akár ingyenessé is válhat a rezsi, hiszen megtermeljük azt az áramot, amelyet a klímarendszerünk elhasznál. Így akár központi cirkofűtést is üzemeltethetünk napelemről, használati melegvíz előállítással, és medencefűtéssel. Nyáron pedig ugyanúgy élvezhetjük a klíma nyújtotta hűvös levegőt, mint más rendszereknél.

A beltérben már számos különleges rendszert telepíthetünk, akár oldalfali parapet klímát, amely a konvektorra, radiátorra hasonlít leginkább, akár álmennyezetben elrejthető kazettás klímát, akár a hagyományosnak tekinthető oldalfali klímát. Ezek a korszerű energiatakarékos rendszerek nem csak a levegőt hűtik, fűtik, hanem némelyik cseréli is a szoba levegőjét, mert a kinti felmelegített, lehűtött levegőt fújja be, a benti használt levegőt pedig kivezeti. A levegő tisztítására is számtalan megoldás létezik, vagy olyan berendezés is, amelyik nem csak tisztítja a legevőt, hanem sterilizálja is, így főleg vírusos időkben hatékonyan szűri ki a port és a mikroorganizmusokat, és minden olyan ártalmas porszemcsét, mikrobát amely a tüdőnkbe jutva problémát okozhat.

Ha Ön is szeretne klímával fűteni, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot, és segítünk kiválasztani, beszerezni a kívánt klímaberendezéseket, illetve telepítjük is azokat szakszerűen, precízen, sok garanciával.